Szczegóły wiadomości

Środki ochrony osobistej w Polsce w kolejnej fazie

05 październik 2015

38 mln mieszkańców, z których ponad połowa jest aktywna zawodowo, 3,9 mln zarejestrowanych firm, PKB odnotowujący stały wzrost od lat dziewięćdziesiątych…

Polska jest niezaprzeczalnie krajem licznych możliwości dla przemysłu, włącznie z sektorem środków ochrony osobistej. Po wejściu do UE i przyjęciu jej przepisów, kraj przyspiesza i pogłębia rozpoczęte postępy.

Niektórzy uważają Polskę za Chiny Europy. Kraj oferuje (stosunkowo) tanią siłę roboczą, wysoce wykwalifikowanych pracowników i gospodarkę o doskonalej odporności na kryzys, odnotowującą skumulowany wzrost w wysokości 15,8% w okresie 2008-2011. To stwarza idealną koniunkturę dla wielu międzynarodowych firm, takich jak Amazon. Amerykański gigant sprzedaży internetowej zapowiedział niedawno zbudowanie dwóch baz logistycznych. Inni liderzy zachodniego przemysłu również zapowiedzieli niedawno otwarcie nowych zakładów w Polsce, są wśród nich: Dayco, Donaldson, Polaris, Safran i Volkswagen. Krajowa gospodarka nabiera coraz bardziej międzynarodowego wymiaru, podobnie jak normy BHP.

Po przemianach

Decyzja polskiego rządu o wdrożeniu w roku 1995 krajowego programu strategicznego „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w miejscu pracy” umożliwiła stworzenie nowoczesnego systemu BHP. Proces integracji z Unią Europejską wzmocnił ten proces, gdyż Polska stała się członkiem UE i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA) oraz wdrożyła europejskie dyrektywy dotyczące BHP.

Od tamtej pory, surowe przepisy i wymagające normy etyki pracy przyniosły efekty. Według danych polskiego Głównego Urzędu Statystycznego, 140 na 1000 pracowników pracowało w szkodliwych warunkach w roku 2000, w porównaniu z 163 w roku 1990. Inne dane wykazują nieznaczny spadek liczby wypadków przy pracy w minionych dekadach. W roku 1995, 2249 osób uległo poważnym wypadkom przy pracy. Mimo, iż ta liczba jest nadal zbyt wysoka, odnotowała jednak spadek do 975 w roku 2007 i 900 w roku 2008.

Środki ochrony osobistej i dystrybutorzy

Dystrybutorzy i producenci również odegrali znaczącą rolę w tym postępie. Dzięki wyspecjalizowanym dystrybutorom środków ochrony osobistej, działającym na terenie kraju, użytkownicy mają dostęp do szerokiej i kompleksowej oferty produktów, niezależnie od miejsca ich działalności oraz rodzaju poszukiwanej ochrony.

Producenci również wywiązują się ze swoich zobowiązań. Leszek ŁUCZAK, Country Sales Director w Mapa Professionnel, wyjaśnia: „Nasze podejście do rynku polega na traktowaniu zarówno klientów końcowych (użytkowników) jak i dystrybutorów za partnerów biznesowych. Polski rynek jest wymagający pod względem trzech głównych czynników: ceny, jakości i trwałości produktu.

Polski rynek

Jakie szczególne potrzeby reprezentuje ten rynek? Czy istnieją różnice pod względem wymogów między Polską a krajami zachodnimi? „Nasi klienci, np. Indesit czy Electrolux chcą dokładnie tych samych produktów o tych samych specyfikacjach, niezależnie od lokalizacji ich zakładów”, podkreśla Leszek ŁUCZAK. „Nasza gama rękawic jest taka sama w USA, Francji, Niemczech, Włoszech czy Polsce”.

Mimo tego, widzimy pewne różnice. „Polska gospodarka jest bardzo zróżnicowana. Mamy do czynienia z wieloma branżami przemysłu… samochodowym, lotniczych, chemicznym, budowlanym, elektronicznym, spożywczym, mechanicznym, transportowym, itd. Oznacza to, że musimy uwzględnić wiele różnych oczekiwań i oszacować specyficzne cechy produktów wraz z managerami ds. BHP”, wyjaśnia Leszek ŁUCZAK.

Dzięki dynamicznej ofercie i innowacyjnym rękawicom, np. gamie Grip & Proof, od 5 lat Mapa Professionnel odnotowuje dwucyfrowy wzrost sprzedaży. Tak, Polska jest zdecydowanie rynkiem o świetlistej przyszłości. „Silna obecność naszego zespołu na tym obszarze to realny atut. Dzięki 4 pracownikom działającym w terenie mamy bezpośredni kontakt z naszymi klientami. Niedawno do grona naszych klientów dołączyło wiele nowych firm, takich jak Sapa, Castorama, Opel i inni”. Fakt, iż Mapa Professionnel odnotowuje tak duży wzrost w tym kraju na pewno nie jest przypadkiem.